Vsi kazalci so v sistemu Kazalci okolja v Sloveniji predstavljeni na enak način. S tem želimo berljivost kazalca približati povprečnemu uporabniku.
Vsak kazalec ima svoj podatkovni in metodološki list, katerega sestavni deli se hierarhično nadgrajujejo (slika 3). Metodološki list združuje elemente metodološkega opisa (ime kazalca, definicija, metodologija). Podatkovni list temelji na podatkih, njihovem prikazu (tabela, graf, karta), komentarju, ključnem sporočilu ter oceni razvoja pojava.
Slika 3: Metodološko-podatkovni list kazalcaPoleg omenjenih elementov ima vsak kazalec svojo šifro, enoznačno ime, označen položaj v DPSIR okviru in oceno razvoja pojava. Ocena razvoja pojava je del strokovne ocene avtorja kazalca. Opišemo jo z znaki, ki jih prikazuje slika 4. Poudarki analize, ki strokovno oceno utemeljujejo, so del ključnega sporočila kazalca.
Za ocenjevanje razvoja nekega pojava je bistveno poznavanje želene smeri in intenzivnosti razvoja. Zato je pri vsakem kazalcu podan cilj. Cilj kazalca omogoča njegovo spremljanje skozi časovni in prostorski podatkovni niz. Opredeljujejo ga nacionalne, EU zakonodajne podlage, EU ali globalne strategije (kot je na primer Agenda 2030) ali priporočila organizacij, kot so Svetovna zdravstvena organizacija, OECD.
Slika 4: Znaki ocene razvoja posameznega kazalcaVsak kazalec je opredeljen z definicijo, ki podaja temeljne informacije o načinu merjenja in prikaza kazalca. Pri metodološki pripravi smo največkrat uporabili metodološke liste za kazalce, pripravljene pri Evropski agenciji za okolje, pri čemer je bila metodologija prilagojena slovenskim razmeram tam, kjer so to narekovali pojav, način njegovega spremljanja, dostopnost podatkov ali kakšen drug strokovni dejavnik.
Količinske vrednosti kazalca so največkrat izražene v letnih vrednostih za obdobje od leta 1992 dalje in prikazane z grafi ter preglednicami, v nekaterih primerih tudi s kartami. Dodan je komentar, ki obrazloži izkazan razvoj in domnevne vzroke zanj ter izvajane in načrtovane ukrepe za izboljšanje ali ohranjanje dobrega stanja.
K preglednosti uporabljenih metod spremljanja izbranih kazalcev prispeva razdelek »Metodologija«. Ta natančneje opisuje uporabljeni podatkovni viri in podane dodatne metodološke opombe.
Slika 5: Prikaz kazalcev na spletišču Kazalci okolja v Sloveniji