Kazalci okolja so orodje, ki nas opozarja na spremembe, od katerih so nekatere lahko nepovratne. Zaradi ranljivosti ekosistemov in njihove velike obremenjenosti, je stanje okolja potrebno spremljati celovito, saj lahko netrajnostno izkoriščanje naravnih virov, ki ga narekuje razvoj gospodarstva, privede do prekomernega onesnaževanja okolja in ogrozi zdravje človeka.
Pod pojmom kazalci okolja smatramo na dogovorjen način izbrane in predstavljene podatke, ki jih želimo povezati s cilji okoljske politike. Primerno izbrani kazalci, ki temeljijo na dovolj dolgi časovni podatkovni vrsti, lahko kažejo ključne smeri razvoja pojava. Zato so lahko v pomoč odločevalcem pri načrtovanju in upravljanju okolja in tudi splošni javnosti pri razumevanju okoljske problematike. Uporabijo jih lahko tudi strokovne institucije za spremljanje tematskih strategij.
Osnova za vsak kazalec je ustrezna zbirka podatkov (slika 1). Strukturiranje podatkov omogoča pripravo ustrezne interpretacije gibanja pojava. To je osnova za oceno stanja okolja. Oceno običajno pripravimo na podlagi kombiniranja kazalcev. Na takšen način ustvarjamo novo znanje in pripomoremo k boljšemu razumevanju pojava. Slednje je osnova za ukrepanje.
Slika 1: MDIAK informacijska veriga