ZR12 Izpusti težkih kovin [ 2016 2015 2014 2013 ]

Definicija

Kazalec prikazuje gibanje antropogenih izpustov kovin (svinec, kadmij, živo srebro) v zrak v obdobju 1990-2014 v Sloveniji in gibanje izpustov po kategorijah virov. Kazalec prikazuje izpuste težkih kovin v državah Evropske unije za leto 2014.

Slika ZR12-1: Gibanje izpustov kovin v Sloveniji, 1990-2014
gaph16370.png

1990199119921993199419951996199719981999
Svinec (Pb)t600522502501494388257152134128
Kadmij (Cd)t1111111111
Živo srebro (Hg)t0000000000
Skupajt601524503502495389258153135129
Svinec (Pb)indeks (1990=100)100878483826543252221
Kadmij (Cd)indeks (1990=100)100858074666965484945
Živo srebro (Hg)indeks (1990=100)100929285816863707466
Skupajindeks (1990=100)100878483826543252221
2000200120022003200420052006200720082009
Svinec (Pb)t13012210712212912914210119
Kadmij (Cd)t1111111001
Živo srebro (Hg)t0000000000
Skupajt131123108123130130143111110
Svinec (Pb)indeks (1990=100)22201820212224222
Kadmij (Cd)indeks (1990=100)48505054565760343437
Živo srebro (Hg)indeks (1990=100)65616966606256575750
Skupajindeks (1990=100)22201821222224222
20102011201220132014
Svinec (Pb)t109988
Kadmij (Cd)t11110
Živo srebro (Hg)t00000
Skupajt1010998
Svinec (Pb)indeks (1990=100)22111
Kadmij (Cd)indeks (1990=100)3939384035
Živo srebro (Hg)indeks (1990=100)6161585750
Skupajindeks (1990=100)22221
Vir: Državne evidence izpustov onesnaževal zraka, Agencija RS za okolje, 2016 Preglednica


Slika ZR12-2: Izpusti svinca (Pb) po kategorijah virov v Sloveniji, 1990-2014
gaph16371.png

1990199119921993199419951996199719981999
Proizvodnja elektrike in toplotet0.990.8910.950.920.960.870.961.010.89
Raba goriv v industrijit0.770.70.580.490.430.480.470.40.470.5
Cestni promett313.13281.47277.61297.37297.36185.7372.3462.2246.6339.48
Ostali promett2414.4710.477.17.053.220.980.780.80.55
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut1.361.691.481.441.271.241.331.261.241.28
Industrijski procesi in raba topilt11.529.228.7887.468.167.787.928.078.42
Odpadkit0000000000
skupajt351.78308.43299.91315.35314.49199.7883.7673.5458.2351.12
2000200120022003200420052006200720082009
Proizvodnja elektrike in toplotet0.931.011.071.011.041.051.071.091.091.02
Raba goriv v industrijit0.440.540.610.580.610.640.610.570.590.45
Cestni promett32.5116.615.525.424.944.874.784.735.124.77
Ostali promett0.310.0400000000
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut1.181.131.111.11.081.0310.931.011.07
Industrijski procesi in raba topilt11.3810.59.6911.039.088.459.699.7610.098.77
Odpadkit00.010.010.010000.010.010.01
skupajt46.7529.8418.0119.1616.7516.0617.1617.0817.916.09
2010201120122013
Proizvodnja elektrike in toplotet1.051.071.010.98
Raba goriv v industrijit0.410.410.390.39
Cestni promett4.644.774.664.36
Ostali promett0000
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut1.051.051.031
Industrijski procesi in raba topilt9.869.6699.38
Odpadkit0.010.010.010.02
skupajt17.0116.9816.116.12
Vir: Državne evidence izpustov onesnaževal zraka Agencija RS za okolje, 2016. Preglednica


Slika ZR12-3: Izpusti svinca (Pb) v Sloveniji in državah Evropske unije, 1990-2014
gaph16372.png

1990199119921993199419951996199719981999
Avstrijat21517612285591616141312
Belgijat253229234201156186194211134146
Bolgarijat321189213283284323324248290279
Hrvaškat538383303291319328274276280284
Cipert35363940424142424242
Češkat269240247232203180165180169157
Danskat1281079858262624232531
Estonijat2061891251031238667474040
Finskat338258185109686745293225
Francijat429628892109185416531477130911611042806
Nemčijat20701298990814619702566438393386
GrčijatNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Madžarskat644563494222208195181170161157
Irskat124112117102897867704830
Italijat4418336524902307212820321919174216031439
Latvijat9782777369615952477
Litvat1501691698167911001001848
Luksemburgt191817181599622
Maltat0000011111
Nizozemskat334279237211182156106574537
Poljskat605605605605605605625602533520
Portugalskat548602676718734753308310320324
Romunijat151145140135130125120116111105
Slovaškat99989788797979777462
Slovenijat600522502501494388257152134128
Španijat27641856124311331120955944876808748
Švedskat359315294144533834343431
Združeno kraljestvot28912637241621411841153312991137834480
EU-28t2294217835145401301911838110019604864078706758
Avstrijaindeks (1990 = 100)1008257392777766
Belgijaindeks (1990 = 100)100919279627477845358
Bolgarijaindeks (1990 = 100)10059668889101101779087
Hrvaškaindeks (1990 = 100)100715654596151515253
Ciperindeks (1990 = 100)100101112113119117118119119119
Češkaindeks (1990 = 100)100899286756761676358
Danskaindeks (1990 = 100)100847745202019181924
Estonijaindeks (1990 = 100)100926150604232231919
Finskaindeks (1990 = 100)1007755322020138107
Francijaindeks (1990 = 100)100674943383430272419
Nemčijaindeks (1990 = 100)100634839303427211919
Grčijaindeks (1990 = 100)//////////
Madžarskaindeks (1990 = 100)100877734323028262524
Irskaindeks (1990 = 100)100909482726354563924
Italijaindeks (1990 = 100)100765652484643393633
Latvijaindeks (1990 = 100)10085797671636154487
Litvaindeks (1990 = 100)10011311354456167671236
Luksemburgindeks (1990 = 100)10096889681484730119
Maltaindeks (1990 = 100)100109118127136146152164171182
Nizozemskaindeks (1990 = 100)100841001001001001031008886
Poljskaindeks (1990 = 100)1001001001001001001031008886
Portugalskaindeks (1990 = 100)10011012313113413756575859
Romunijaindeks (1990 = 100)100979390878380777470
Slovaškaindeks (1990 = 100)100999889808079787463
Slovenijaindeks (1990 = 100)100878483826543252221
Španijaindeks (1990 = 100)100674541413534322927
Švedskaindeks (1990 = 100)1008882401511101099
Združeno kraljestvoindeks (1990 = 100)100918474645345392917
EU-28indeks (1990 = 100)100786357524842383429
2000200120022003200420052006200720082009
Avstrijat12121212131313141513
Belgijat107838480907473627231
Bolgarijat25623919823814212612711818784
Hrvaškat2762411516558528887
Cipert43414141322929303130
Češkat328695855595741453223
Danskat19191819211716131313
Estonijat37373638373632403528
Finskat45454638282225222018
Francijat282251243193177173167163150124
Nemčijat393358339317306277264245225202
GrčijatNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Madžarskat2223232221998108
Irskat19181717171818181817
Italijat948715252259271284293319309235
Latvijat6777745554
Litvat7777743655
Luksemburgt1112222221
Maltat1111111111
Nizozemskat29333734353132373233
Poljskat485469479507516498532524517477
Portugalskat37353635353636363634
Romunijat102969086857272716137
Slovaškat89545455576160515235
Slovenijat13012210712212912914210119
Španijat596364232228220228226225222199
Švedskat27242120181515151313
Združeno kraljestvot15214613512011810890817563
EU-28t4919398131933088297328462798263926271744
Avstrijaindeks (1990 = 100)6666666776
Belgijaindeks (1990 = 100)42333332362929252812
Bolgarijaindeks (1990 = 100)80746274443940375826
Hrvaškaindeks (1990 = 100)5145281211101111
Ciperindeks (1990 = 100)122118115116928281858786
Češkaindeks (1990 = 100)12226222022211517128
Danskaindeks (1990 = 100)15141414161312101010
Estonijaindeks (1990 = 100)18181819181716201714
Finskaindeks (1990 = 100)13131411877665
Francijaindeks (1990 = 100)7664444443
Nemčijaindeks (1990 = 100)19171615151313121110
Grčijaindeks (1990 = 100)//////////
Madžarskaindeks (1990 = 100)3443311121
Irskaindeks (1990 = 100)15141414141515151514
Italijaindeks (1990 = 100)211666667775
Latvijaindeks (1990 = 100)7777745554
Litvaindeks (1990 = 100)5555532443
Luksemburgindeks (1990 = 100)777111188888
Maltaindeks (1990 = 100)185205201218211221224230204204
Nizozemskaindeks (1990 = 100)80777984858288878579
Poljskaindeks (1990 = 100)80777984858288878579
Portugalskaindeks (1990 = 100)7676677776
Romunijaindeks (1990 = 100)68646057564848474024
Slovaškaindeks (1990 = 100)90555455586260515335
Slovenijaindeks (1990 = 100)22201820212224222
Španijaindeks (1990 = 100)221388888887
Švedskaindeks (1990 = 100)7766544444
Združeno kraljestvoindeks (1990 = 100)5554443332
EU-28indeks (1990 = 100)2117141313121212118
20102011201220132014
Avstrijat1515151615
Belgijat4029292623
Bolgarijat70757576198
Hrvaškat77677
Cipert3130272424
Češkat2017201823
Danskat1212111111
Estonijat3938343937
Finskat2322191814
Francijat135130124122117
Nemčijat220220212208213
GrčijatNRNRNRNRNR
Madžarskat78877
Irskat1615141413
Italijat266263265256260
Latvijat44333
Litvat55444
Luksemburgt12211
Maltat361394
Nizozemskat3924171510
Poljskat545517531514517
Portugalskat3333343334
Romunijat4242393637
Slovaškat5051514657
Slovenijat109988
Španijat205203210197209
Švedskat1312111111
Združeno kraljestvot6261656266
EU-28t19121851184817821925
Avstrijaindeks (1990 = 100)77777
Belgijaindeks (1990 = 100)161211109
Bolgarijaindeks (1990 = 100)2224232462
Hrvaškaindeks (1990 = 100)11111
Ciperindeks (1990 = 100)8785786969
Češkaindeks (1990 = 100)86779
Danskaindeks (1990 = 100)109999
Estonijaindeks (1990 = 100)1919161918
Finskaindeks (1990 = 100)76654
Francijaindeks (1990 = 100)33333
Nemčijaindeks (1990 = 100)1111101010
Grčijaindeks (1990 = 100)/////
Madžarskaindeks (1990 = 100)11111
Irskaindeks (1990 = 100)1312121111
Italijaindeks (1990 = 100)66666
Latvijaindeks (1990 = 100)44333
Litvaindeks (1990 = 100)33333
Luksemburgindeks (1990 = 100)791078
Maltaindeks (1990 = 100)9461607360323911199
Nizozemskaindeks (1990 = 100)9085553
Poljskaindeks (1990 = 100)9085888585
Portugalskaindeks (1990 = 100)66666
Romunijaindeks (1990 = 100)2828262424
Slovaškaindeks (1990 = 100)5051514757
Slovenijaindeks (1990 = 100)22111
Španijaindeks (1990 = 100)77878
Švedskaindeks (1990 = 100)43333
Združeno kraljestvoindeks (1990 = 100)22222
EU-28indeks (1990 = 100)88888
Vir: Air pollutant emissions data viewer (LRTAP Convention), Evropska okoljska agencija, 2016 Preglednica


Slika ZR12-4: Izpusti kadmija (Cd) po kategorijah virov v Sloveniji, 1990-2014
gaph16373.png

1990199119921993199419951996199719981999
Proizvodnja elektrike in toplotet0.1030.0930.1030.0990.0950.0980.090.0990.1050.092
Raba goriv v industrijit0.0560.0470.0470.0450.0450.0430.050.0520.0560.023
Cestni promett0.010.0090.010.0110.0130.0140.0160.0160.0140.013
Ostali promett0.0020.0020.0010.0010.0010.0010.0010.0010.0010.001
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.2140.2160.2140.2120.210.2090.2080.2070.2070.207
Ubežne emisijet0.0030.0030.0030.0030.0020.0030.0030.0030.0010.001
Industrijski procesi in raba topilt0.970.7820.7020.6310.5260.5660.5110.2780.2790.278
Odpadkit00000.001000.0020.0020.001
Kmetijstvot0000000000
Skupajt1.3581.1541.081.0010.8930.9340.8790.6580.6650.617
2000200120022003200420052006200720082009
Proizvodnja elektrike in toplotet0.0960.1050.110.1040.1070.1070.110.1120.1110.104
Raba goriv v industrijit0.0250.0490.0550.0680.0730.080.0680.0550.0550.051
Cestni promett0.0140.0140.0140.0150.0150.0160.0170.0190.0220.019
Ostali promett0.0010.0010.0010.0010.0010.0010.0020.0010.0010.001
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.2070.1830.1870.190.1930.1970.2010.2050.2090.269
Ubežne emisijet0.001000000000
Industrijski procesi in raba topilt0.310.3240.3040.3490.3720.3760.420.0650.0580.063
Odpadkit0.0010.0020.0040.0040.0010.0010.0010.0020.0010.002
Kmetijstvot0000000000
Skupajt0.6560.6790.6750.7310.7630.7780.8170.4580.4580.508
20102011201220132014
Proizvodnja elektrike in toplotet0.1070.1080.1030.10.077
Raba goriv v industrijit0.0560.0480.0410.0470.062
Cestni promett0.0190.020.020.0190.019
Ostali promett0.0010.0010.0010.0010.001
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.280.2790.2780.2880.239
Ubežne emisijet00000
Industrijski procesi in raba topilt0.0670.0620.0670.0890.068
Odpadkit0.0060.0060.0050.0050.003
Kmetijstvot00000
Skupajt0.5360.5240.5160.5490.469
Vir: Državne evidence izpustov onesnaževal zraka, Agencija RS za okolje, 2016 Preglednica


Slika ZR12-5: Izpusti kadmija (Cd) v Sloveniji in državah Evropske unije, 1990-2014
gaph16374.png

1990199119921993199419951996199719981999
Austriat2211111111
Belgiumt6676455533
Bulgariat5434444433
Croatiat1111111111
Cyprust0000000000
Czech Republikt4443443333
Denmarkt1111111111
Estoniat5432321111
Finlandt6333221111
Francet20201918181717161513
Germanyt20161312111313131313
GreecetNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Hungaryt4333333333
Irelandt0110011111
Italyt10111010999999
Latviat0101111111
Lituhaniat1100000000
LuxemburgtNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Maltat0000000000
Netherlandst2221111111
Polandt92858492862829282421
Portugalt6776666677
Romaniat4444444444
Slovakiat101011971091087
Sloveniat1000000000
Spaint25242321222321212121
Swedent2211111111
United Kingdomt2322221413119866
EU-28t253237227216206151143140129122
Austriaindeks (1990 = 100)100977974686263615760
Belgiumindeks (1990 = 100)10010411695728273755045
Bulgariaindeks (1990 = 100)100786468697073706657
Croatiaindeks (1990 = 100)100705655678075667169
Cyprusindeks (1990 = 100)10099109109106103104104107112
Czech Republikindeks (1990 = 100)100908380818268696163
Denmarkindeks (1990 = 100)1001038881675659545150
Estoniaindeks (1990 = 100)100956951664829302726
Finlandindeks (1990 = 100)10055484435262314209
Franceindeks (1990 = 100)1001009792928784797467
Germanyindeks (1990 = 100)100826860576865676466
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)100918284827874727067
Irelandindeks (1990 = 100)100113109108107112119118127116
Italyindeks (1990 = 100)10010710197939390918584
Latviaindeks (1990 = 100)100109106114115125131124121118
Lituhaniaindeks (1990 = 100)100996253687271758472
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)100111120131141152160173181193
Netherlandsindeks (1990 = 100)1008692100943032312623
Polandindeks (1990 = 100)1009392100943032312623
Portugalindeks (1990 = 100)100107109971011049198109109
Romaniaindeks (1990 = 100)100989898989898989999
Slovakiaindeks (1990 = 100)1001061129068107931047867
Sloveniaindeks (1990 = 100)100808075586464616363
Spainindeks (1990 = 100)100979182869184838384
Swedenindeks (1990 = 100)100766047333231302723
United Kingdomindeks (1990 = 100)100989760574941342726
EU-28indeks (1990 = 100)100949086816056565148
2000200120022003200420052006200720082009
Austriat1111111111
Belgiumt3333323332
Bulgariat3333333322
Croatiat1111111111
Cyprust0000000000
Czech Republikt3332233343
Denmarkt1111111111
Estoniat1111111111
Finlandt1211111111
Francet1312129654443
Germanyt1312121110109987
GreecetNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Hungaryt3322211111
Irelandt1000000000
Italyt9977888997
Latviat1111111111
Lituhaniat0000010000
LuxemburgtNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Maltat0111111111
Netherlandst1222222222
Polandt20181818181616171614
Portugalt6676676664
Romaniat4444444443
Slovakiat9756766111
Sloveniat0000000000
Spaint19171817161513121110
Swedent1111111111
United Kingdomt6553343322
EU-28t1211151091041029793868469
Austriaindeks (1990 = 100)58606164646970727469
Belgiumindeks (1990 = 100)45484748564049455038
Bulgariaindeks (1990 = 100)66655965665654484630
Croatiaindeks (1990 = 100)61555562636364555252
Cyprusindeks (1990 = 100)11910510610310710698999988
Czech Republikindeks (1990 = 100)66606352557273678778
Denmarkindeks (1990 = 100)50555355555553615956
Estoniaindeks (1990 = 100)17171719171716201816
Finlandindeks (1990 = 100)20262019242120151919
Franceindeks (1990 = 100)67625943302721191914
Germanyindeks (1990 = 100)64625957534947454037
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)67676361583134332827
Irelandindeks (1990 = 100)120967066718178736964
Italyindeks (1990 = 100)87867072788182888769
Latviaindeks (1990 = 100)109120117122129131131128120138
Lituhaniaindeks (1990 = 100)71778079859185848179
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)197220216235235244247254230230
Netherlandsindeks (1990 = 100)22201919191818181816
Polandindeks (1990 = 100)22201919191818181816
Portugalindeks (1990 = 100)9998109969310892969063
Romaniaindeks (1990 = 100)999999981011009810010383
Slovakiaindeks (1990 = 100)93765260706463151411
Sloveniaindeks (1990 = 100)66686768706973747768
Spainindeks (1990 = 100)74707267646153464539
Swedenindeks (1990 = 100)22262322232324252223
United Kingdomindeks (1990 = 100)26202014151615121110
EU-28indeks (1990 = 100)48454341403837343327
2010201120122013
Austriat1111
Belgiumt3222
Bulgariat1111
Croatiat1110
Cyprust0000
Czech Republikt1111
Denmarkt1111
Estoniat1111
Finlandt1111
Francet3323
Germanyt8877
GreecetNRNRNRNR
Hungaryt1111
Irelandt0000
Italyt7776
Latviat1111
Lituhaniat0000
LuxemburgtNRNRNRNR
Maltat0000
Netherlandst3111
Polandt16161615
Portugalt4334
Romaniat3333
Slovakiat1111
Sloveniat0000
Spaint10998
Swedent1110
United Kingdomt2322
EU-28t70666363
Austriaindeks (1990 = 100)77757777
Belgiumindeks (1990 = 100)43403638
Bulgariaindeks (1990 = 100)21232222
Croatiaindeks (1990 = 100)54545249
Cyprusindeks (1990 = 100)67798757
Czech Republikindeks (1990 = 100)20192216
Denmarkindeks (1990 = 100)59555353
Estoniaindeks (1990 = 100)20191821
Finlandindeks (1990 = 100)22212119
Franceindeks (1990 = 100)14131213
Germanyindeks (1990 = 100)40403837
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)28292826
Irelandindeks (1990 = 100)65616463
Italyindeks (1990 = 100)68676764
Latviaindeks (1990 = 100)118123135127
Lituhaniaindeks (1990 = 100)79848177
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)21888
Netherlandsindeks (1990 = 100)18183930
Polandindeks (1990 = 100)18181717
Portugalindeks (1990 = 100)68484368
Romaniaindeks (1990 = 100)86848375
Slovakiaindeks (1990 = 100)15131314
Sloveniaindeks (1990 = 100)71696465
Spainindeks (1990 = 100)39373632
Swedenindeks (1990 = 100)24222221
United Kingdomindeks (1990 = 100)1011910
EU-28indeks (1990 = 100)28262525
Vir: Air pollutant emissions data viewer (LRTAP Convention), Evropska okoljska agencija, 2016 Preglednica


Slika ZR12-6: Izpusti živega srebra (Hg) po kategorijah virov v Sloveniji, 1990-2014
gaph16375.png

1990199119921993199419951996199719981999
Proizvodnja elektrike in toplotet0.1610.1450.1630.1570.1520.1170.1060.1220.1310.11
Raba goriv v industrijit0.0620.0590.0460.040.0350.0380.0360.0320.0380.037
Cestni promett0000000000
Ostali promett0000000000
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.0430.0530.0440.0370.0290.0260.0250.0210.0210.022
Ubežne emisijet0.0030.0030.0030.0030.0020.0030.0020.0030.0010.001
Industrijski procesi in raba topilt0.0360.0210.0220.020.0220.0210.0170.020.020.02
Odpadkit0.0080.0090.0090.0090.0150.010.010.0210.0210.017
Kmetijstvot0000000000
Skupajt0.3140.2890.2870.2650.2540.2150.1960.2180.2320.207
2000200120022003200420052006200720082009
Proizvodnja elektrike in toplotet0.1070.0840.0940.080.0750.0770.0570.0590.0570.051
Raba goriv v industrijit0.0340.0380.0470.0430.0440.0460.0460.0460.0470.036
Cestni promett0000000000
Ostali promett0000000000
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.0190.0180.0170.0170.0170.0160.0150.0140.0160.018
Ubežne emisijet0.001000000000
Industrijski procesi in raba topilt0.0230.0230.0240.0270.0290.0310.0330.0340.0340.023
Odpadkit0.0190.0270.0350.0410.0240.0240.0230.0270.0270.03
Kmetijstvot0000000000
Skupajt0.2040.190.2170.2090.1890.1930.1750.180.180.158
20102011201220132014
Proizvodnja elektrike in toplotet0.0530.0530.0510.0490.04
Raba goriv v industrijit0.0350.0340.0320.0310.032
Cestni promett00000
Ostali promett00000
Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorjut0.0190.0190.0180.0180.015
Ubežne emisijet00000
Industrijski procesi in raba topilt0.0320.0350.0340.0330.033
Odpadkit0.0510.0510.0480.0470.035
Kmetijstvot00000
Skupajt0.190.1910.1830.1790.155
Vir: Državne evidence izpustov onesnaževal zraka, Agencija RS za okolje, 2016 Preglednica


Slika ZR12-7: Izpusti živega srebra (Hg) v Sloveniji in državah Evropske unije, 1990-2014
gaph16376.png

1990199119921993199419951996199719981999
Austriat2.121.61.41.21.21.21.10.90.9
Belgiumt5.75.55.52.74.133.33.62.63.1
Bulgariat2.421.81.81.91.91.921.81.6
Croatiat1.11.11.10.30.30.30.30.30.40.4
Cyprust0.10.10.10.10.10.10.10.10.10.1
Czech Republikt7.57.47.37.57.27.45.95.55.23.7
Denmarkt3.23.332.92.62.32.521.71.5
Estoniat1.210.90.70.70.60.60.60.60.5
Finlandt10.80.80.60.60.70.80.60.61.2
Francet24.725.223.822.221.920.419.415.213.612.2
Germanyt32.226.321.718.61717.417.217.117.116.4
GreecetNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Hungaryt3.13.12.82.82.72.42.32.22.22.1
Irelandt0.90.90.80.90.80.80.80.80.60.6
Italyt11.711.310.810.210.110.49.8109.58.8
Latviat0.30.20.20.20.10.10.10.10.10.1
Lituhaniat1.31.20.60.40.40.50.30.40.40.2
LuxemburgtNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Maltat0.40.40.40.50.50.50.50.60.60.6
Netherlandst3.52.92.521.61.41.210.80.9
Polandt33.332.731.932.532.41313.412.812.111.6
Portugalt3.23.33.83.33.13.433.33.43.5
Romaniat11.310.910.610.29.89.49.18.78.37.9
Slovakiat12.89.56.253.94.33.43.63.93.6
Sloveniat0.60.50.50.50.40.40.40.50.50.5
Spaint14.414.916.214.814.9161513.113.614.4
Swedent1.51.21.1110.910.80.80.8
United Kingdomt37.437.73622.220.619.714.711.910.58.3
EU-28t230218.7205178.2172.8151.8141.3131.1124.9118.6
Austriaindeks (1990 = 100)10095.276.66555.156.154.152.944.343.6
Belgiumindeks (1990 = 100)10097.796.647.471.653.758.463.24554.6
Bulgariaindeks (1990 = 100)10082.272.974.776.179.776.88274.865.9
Croatiaindeks (1990 = 100)10095.697.828.326.225.624.628.930.732.9
Cyprusindeks (1990 = 100)10097105.1112.2116.2112118.4116.1113.5114.5
Czech Republikindeks (1990 = 100)10098.796.899.295.398.477.973.768.648.7
Denmarkindeks (1990 = 100)100103.694.89280.673.678.26353.247
Estoniaindeks (1990 = 100)10090.474.358.458.555.154.755.149.247
Finlandindeks (1990 = 100)10081.380.259.263.170.376.155.854.1116.9
Franceindeks (1990 = 100)100102.396.689.988.682.878.761.755.249.3
Germanyindeks (1990 = 100)10081.667.257.652.854.153.452.952.950.7
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)10098.989.789.587.276.374.672.37069.5
Irelandindeks (1990 = 100)100101.293.294.588.888.593896964.9
Italyindeks (1990 = 100)10096.892.887.986.689.384.285.681.575.5
Latviaindeks (1990 = 100)10088.575.565.752.340.441.838.535.333.6
Lituhaniaindeks (1990 = 100)10095.648.931.734.436.927.53532.518.4
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)100106.7112.6119125.2132.3136.9145150.4157.7
Netherlandsindeks (1990 = 100)10081.795.897.697.339.140.338.536.334.9
Polandindeks (1990 = 100)10098.295.897.697.339.140.338.536.334.9
Portugalindeks (1990 = 100)100103.5117102.496.1104.692.4101.1106.1108.9
Romaniaindeks (1990 = 100)10096.793.490.287.183.680.577.473.970.3
Slovakiaindeks (1990 = 100)10074.148.239.330.333.826.528.330.728.4
Sloveniaindeks (1990 = 100)10087.284.87471.473.471.68184.482
Spainindeks (1990 = 100)100103.4112.4102.5102.8110.5103.690.694.399.8
Swedenindeks (1990 = 100)10079.374.565.366.461.665.455.455.856
United Kingdomindeks (1990 = 100)100100.896.259.454.952.739.231.828.122.1
EU-28indeks (1990 = 100)10095.189.277.575.16661.45754.351.6
2000200120022003200420052006200720082009
Austriat0.910.910.911110.9
Belgiumt32.943.83.72.22.33.43.92
Bulgariat1.51.41.32.22.11.61.71.51.41
Croatiat0.50.50.50.60.60.60.60.60.60.5
Cyprust0.10.10.10.10.10.10.10.10.10.1
Czech Republikt3.83.32.81.82.13.83.83.94.14.3
Denmarkt10.90.90.90.70.70.60.60.60.5
Estoniat0.50.50.50.60.60.50.50.70.60.5
Finlandt0.60.80.70.80.80.910.80.80.7
Francet11.610.29.36.86.46.46.34.84.64.2
Germanyt16.315.81514.614.11312.712.210.89.9
GreecetNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Hungaryt2.12.121.91.81.51.41.21.31.1
Irelandt0.60.60.60.60.70.70.70.60.60.6
Italyt9.39.49.39.19.91010.210.810.48.5
Latviat0.10.10.10.10.10.10.10.10.10.1
Lituhaniat0.20.30.30.20.30.40.30.40.20.2
LuxemburgtNRNRNRNRNRNRNRNRNRNR
Maltat0.60.70.50.60.60.60.60.60.60.6
Netherlandst10.80.70.70.80.90.80.80.60.6
Polandt10.710.710.410.710.510.310.510.410.39.8
Portugalt3.12.93.12.42.42.62.22.11.91.9
Romaniat7.77.26.86.66.45.45.15.14.52.6
Slovakiat6.143.22.93.233.52.62.81.1
Sloveniat0.50.50.50.50.50.50.50.50.50.4
Spaint12.811.612.411.211.111109.38.57.2
Swedent0.70.60.60.70.70.60.50.50.50.5
United Kingdomt8.287.27.76.77.47.576.96.5
EU-28t117109.9106.6102100.798.897.794.891.366.2
Austriaindeks (1990 = 100)41.644.6434543.74646.846.947.742.3
Belgiumindeks (1990 = 100)53.451.57066.16538.640.959.968.435.6
Bulgariaindeks (1990 = 100)61.257.153.689.584.363.87062.75740.8
Croatiaindeks (1990 = 100)42.242.746.74949.551.249.25249.744.2
Cyprusindeks (1990 = 100)117.3115.5118.2100.1100.497.699.798.899.984.7
Czech Republikindeks (1990 = 100)51.143.436.623.827.850.151.252.254.757.1
Denmarkindeks (1990 = 100)31.927.826.92823.622.420.119.119.414.8
Estoniaindeks (1990 = 100)47.345.946.253.148.746.946.758.151.139.8
Finlandindeks (1990 = 100)56.974.36679.174.184.498.282.677.772.8
Franceindeks (1990 = 100)4741.237.727.625.825.925.619.618.716.9
Germanyindeks (1990 = 100)50.749.146.645.343.840.439.437.733.530.6
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)67.968.163.961.359.249.245.739.843.336.6
Irelandindeks (1990 = 100)71.571.668.470.873.676.572.67071.364.1
Italyindeks (1990 = 100)79.580.979.478.584.985.687.893.189.672.7
Latviaindeks (1990 = 100)28.432.228.128.12930.13436.930.328.2
Lituhaniaindeks (1990 = 100)18.623.124.118.826.633.426.529.118.915.8
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)160174.5136.5148.3148.3153.5155.4159.6142.8142.8
Netherlandsindeks (1990 = 100)32.332.231.232.231.63131.631.130.829.3
Polandindeks (1990 = 100)32.332.231.232.231.63131.631.130.829.3
Portugalindeks (1990 = 100)9689.596.474.573.180.468.163.860.159.7
Romaniaindeks (1990 = 100)68.364.160.35856.647.745.345.139.423.3
Slovakiaindeks (1990 = 100)48.231.124.922.624.823.927.120.722.28.7
Sloveniaindeks (1990 = 100)87.582.380.580.581.377.784.185.686.172.4
Spainindeks (1990 = 100)88.980.585.977.576.676.469.464.458.549.7
Swedenindeks (1990 = 100)47.737.239.545.246.242.532.834.931.334.7
United Kingdomindeks (1990 = 100)2221.519.120.61819.820.118.818.517.5
EU-28indeks (1990 = 100)50.947.846.444.343.84342.541.239.728.8
2010201120122013
Austriat1111
Belgiumt1.91.91.51.7
Bulgariat0.90.90.80.7
Croatiat0.50.50.50.5
Cyprust0.10.10.10.1
Czech Republikt3.53.232.7
Denmarkt0.40.40.30.4
Estoniat0.60.60.60.7
Finlandt0.90.60.70.7
Francet4.54.643.8
Germanyt10.210.210.310.3
GreecetNRNRNRNR
Hungaryt1.31.21.10.9
Irelandt0.60.60.60.6
Italyt8.78.68.38.1
Latviat0.10.10.10.1
Lituhaniat0.20.40.20.2
LuxemburgtNRNRNRNR
Maltat0000
Netherlandst0.50.60.60.5
Polandt10.210.210.410.4
Portugalt1.71.61.61.5
Romaniat2.22.42.21.9
Slovakiat1.41.21.31.3
Sloveniat0.50.40.40.4
Spaint6.76.56.35.4
Swedent0.50.50.40.5
United Kingdomt6.55.95.76.1
EU-28t65.764.46260.3
Austriaindeks (1990 = 100)46.946.747.347.8
Belgiumindeks (1990 = 100)33.633.326.229.2
Bulgariaindeks (1990 = 100)35.738.431.830.1
Croatiaindeks (1990 = 100)46.344.542.142.2
Cyprusindeks (1990 = 100)6973.774.885.2
Czech Republikindeks (1990 = 100)46.342.639.935.7
Denmarkindeks (1990 = 100)14.212.61011.2
Estoniaindeks (1990 = 100)55.75649.258.7
Finlandindeks (1990 = 100)85.46171.565.8
Franceindeks (1990 = 100)18.218.716.415.4
Germanyindeks (1990 = 100)31.831.83231.8
Greeceindeks (1990 = 100)
Hungaryindeks (1990 = 100)41.339.834.728.3
Irelandindeks (1990 = 100)66.36163.562.3
Italyindeks (1990 = 100)74.874.171.269.3
Latviaindeks (1990 = 100)3136.936.237
Lituhaniaindeks (1990 = 100)16.531.918.418
Luxemburgindeks (1990 = 100)
Maltaindeks (1990 = 100)1.80.10.23.4
Netherlandsindeks (1990 = 100)30.730.515.914.8
Polandindeks (1990 = 100)30.730.531.131.2
Portugalindeks (1990 = 100)51.649.749.947.2
Romaniaindeks (1990 = 100)19.92119.517.1
Slovakiaindeks (1990 = 100)119.510.110.6
Sloveniaindeks (1990 = 100)76.171.561.364.3
Spainindeks (1990 = 100)46.745.143.837.1
Swedenindeks (1990 = 100)32.131.529.630.2
United Kingdomindeks (1990 = 100)17.415.715.216.3
EU-28indeks (1990 = 100)28.6282726.2
Vir: Air pollutant emissions data viewer (LRTAP Convention), Evropska okoljska  agencija, 2016 Preglednica


Cilj(i):

  • zmanjšanje skupnih letnih izpustov kadmija, svinca in živega srebra v zrak pod mejno raven iz leta 1990 (Protokol o težkih kovinah),
  • uporaba ukrepov nadzora nad proizvodnjo in trgovanjem s kovinami.

Komentar

Kovine so onesnaževala, ki so obstojna v okolju in imajo lastnost, da se postopoma nalagajo v organizmih živali in človeka višje v prehranjevalni verigi. Dolgotrajna izpostavljenost nižjih organizmov manjšim koncentracijam kovin lahko izpostavi plenilske organizme, vključno s človekom, potencialno škodljivim koncentracijam. Že izpostavljenost nizkim koncentracijam kovin je lahko vzrok za razvoj rakastih obolenj, za zaostalost v razvoju in poškodbe ledvic ter celo za smrt v primeru izpostavljenosti zelo visokim koncentracijam. Raziskuje se predvsem potencialna vloga kovin pri karcinogenih, imunskih in reproduktivnih učinkih ter učinkih v človekovem razvoju. Kovine niso omejene na določeno geografsko območje in jih ni mogoče učinkovito nadzorovati na lokalni ravni. Lahko se prenašajo po zraku na velike razdalje po celotni zemeljski obli.

Izpusti svinca (Pb) v Sloveniji so leta 2014 znašali 7,8 t. Glede na leto 1990 so se izpusti svinca v Sloveniji zmanjšali kar za 99 %, najbolj na račun vpeljave neosvinčenega bencina. Največji upad izpustov je bil zabeležen leta 1995, ko je prišla v veljavo Direktiva o kakovosti motornega bencina in dizelskega goriva v zvezi z vsebnostjo žvepla, svinca in benzena. Osvinčeno gorivo je bilo umaknjeno iz prodaje julija 2001. Glavne vire izpustov svinca so leta 2014 predstavljali cestni promet in industrijski procesi ter raba topil. Izpusti svinca v EU-28 so se v obdobju 1990-2014 zmanjšali za 92 %. Največji upad je v tem obdobju zabeležila Madžarska, izpusti so se v obdobju 1990-2014 povečali edino na Malti. Leta 2014 je najvišje izpuste svinca v EU-28 beležila Poljska, najmanj pa Luksemburg. Grčija ni poročala o izpustih Pb.

Izpusti kadmija (Cd) so leta 2014 v Sloveniji znašali 0,47 t. V obdobju 1990-2014 so se izpusti zmanjšali za 65 %. Glavni viri izpustov kadmija v ozračje so bili leta 2014 mala kurišča. Izpusti kadmija iz industrije so v devetdesetih upadli zaradi boljših tehnologij za zmanjševanje izpustov pri čiščenju odpadnih voda, v sežigalnicah, pri prečiščevanju in taljenju kovin ter zaradi zaprtja starejših in neekonomičnih industrijskih objektov. Izpusti kadmija v EU-28 so se v obdobju 1990-2014 zmanjšali za 66 %. Leta 2014 je najvišje izpuste kadmija v EU-28 beležila Poljska, najmanj pa Malta. Največje zmanjšanje je dosegla Malta, največji porast pa Latvija. Grčija ni poročala o izpustih Cd.

Izpusti živega srebra (Hg) v zrak v Sloveniji so leta 2014 znašali 0,16 t. V obdobju 1990-2014 so v Sloveniji upadli za 50 %. Glavni vir Hg je bila v letu 2014 proizvodnja elektrike in toplote. Izpusti Hg v EU-28 so se v obdobju 1990-2014 zmanjšali za 73 %, največje zmanjšanje je dosegla Malta, največji porast pa Ciper. Največje izpuste Hg v EU-28 je leta 2013 prispevala Poljska, najnižje pa Malta. Grčija ni poročala o izpustih Hg. Upad izpustov živega srebra v zrak v EU lahko pripišemo izboljšanemu nadzoru nad živosrebrnimi celicami v industrijskih procesih ter zaradi upada rabe premoga in zamenjave z drugimi gorivi.

 Za zmanjšanje izpustov kovin v Sloveniji je pomembna naslednja zakonodaja:

  • Program za opustitev uporabe osvinčenega bencina v Sloveniji (september 1998),
  • Operativni program zmanjševanja onesnaževanja vodnega okolja z emisijami živega srebra iz razpršenih virov onesnaževanja v Republiki Sloveniji (februar 2004),
  • Operativni program zmanjševanja onesnaževanja površinskih voda s prednostnimi in drugimi nevarnimi snovmi (maj 2004).

 Zakon o varstvu okolja zahteva, da morajo vsi večji nepremični viri izpustov zaprositi za integrirano okoljsko dovoljenje. To velja tako za obstoječe in nove naprave, kar je urejeno z Uredbo o vrsti dejavnosti in naprav, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega. Za obstoječe industrijske obrate so dovoljenja v pripravi in temeljijo na najboljših razpoložljivih tehnologijah.

 Zakonodaja s področja kovin na ravni Evropske unije zajema Protokol o težkih kovinah h Konvenciji iz leta 1979 o onesnaževanju zraka na velike razdalje preko meja (LRTAP), ki zajema  tri ključne škodljive snovi: kadmij, živo srebro in svinec. Direktiva o celovitem nadzoru in preprečevanju onesnaženja (IPPC), z namenom zmanjšanja izpustov (težkih) kovin in organskih onesnaževal iz industrijske proizvodnje, definira obveznosti za obratovalna dovoljenja, vpeljuje ciljne vrednosti oz. merila uspešnosti za energetsko učinkovitost in zahteva uporabo najboljših razpoložljivih tehnologij tako v novih kot tudi v obstoječih napravah.

Metodologija

Podatki za Slovenijo

Cilji so povzeti po: Protokolu o težkih kovinah, ki je del Konvencije iz leta 1979 o onesnaževanju zraka na velike razdalje preko meja (2001/379/ES)

Izvorna baza podatkov oz. vir: Za izračun kazalca so bili uporabljeni uradni podatki: Državne evidence izpustov onesnaževal zraka, Centralno odložišče poročil (CDR)

Skrbnik podatkov: Agencija Republike Slovenije za okolje

Datum zajema podatkov za kazalec: 10. julij 2016

Metodologija in pogostost zbiranja podatkov za kazalec:

Izpusti so večinoma izračunani iz podatkov o rabi goriv, industrijski proizvodnji, količini odloženih odpadkov, podatkov o vrsti in številu vozil, prevoženih kilometrih… ter ustreznih emisijskih faktorjev. Priporočena metodologija za izračun izpustov onesnaževal zraka je EMEP/EEA metodologija, ki jo pripravlja mednarodna skupina za evidence izpustov in projekcij (TFEIP) pod okriljem Evropske okoljske agencije (EEA).

Podatki so predstavljeni za obdobje 1990-2014. Osvežujejo se letno. Novi podatki o izpustih so predvidoma na voljo februarja tekočega poročevalskega leta in sicer za 2 leti nazaj glede na tekoče poročevalsko leto. Pravilnost izračunov in primernost uporabe podatkov nadzira Sekretariat Konvencije o onesnaževanju zraka na velike razdalje preko meja (CLRTAP) in Evropska komisija z rednimi revizijami poročil.

Metodologija obdelave podatkov:

Podatki o izpustih predstavljajo državne izpuste težkih kovin v zrak. Predstavljeni so tudi izpusti po kategorijah virov: Proizvodnja elektrike in toplote, Raba goriv v industriji, Cestni promet, Ostali promet, Raba goriv v gospodinjstvih in storitvenem sektorju, Industrijski procesi in raba topil, Ubežne emisije, Odpadki in Kmetijstvo.

Informacije o kakovosti:

  • Prednosti in slabosti kazalca: Podatki so mednarodno primerljivi.
  • Relevantnost, točnost, robustnost, negotovost:
    • Zanesljivost kazalca (arhivski podatki): Podatki so zanesljivi.
    • Negotovost kazalca (scenariji/projekcije): Scenariji in projekcije niso na voljo.
  • Skupna ocena (1 = brez večjih pripomb, 3 = podatki z zadržkom):
    • Relevantnost: 1
    • Točnost: 2
    • Časovna primerljivost: 1
    • Prostorska primerljivost: 2

 

Podatki za druge države

Izvorna baza podatkov oz. vir: Air pollutant emissions data viewer (LRTAP Convention)

Skrbnik podatkov: Evropska okoljska agencija  (European Environment Agency – EEA)

Datum zajema podatkov za kazalec: 10. julij 2016

Metodologija in frekvenca zbiranja podatkov za kazalec: Kazalec je osnovan na uradnem poročanju organu Gospodarske komisije Združenih narodov za Evropo/ Program sodelovanja za spremljanje in oceno onesnaževanja zraka na velike razdalje v Evropi (UNECE/EMEP) glede na Konvencijo o čezmejnem onesnaževanju zraka na velike razdalje (CLRTAP). Poroča se o skupnih državnih izpustih in izpustih po sektorjih. Uporabljena je EMEP/EEA metodologija.

Metodologija obdelave podatkov: V kazalcu so uporabljeni indeksi z baznim letom 1990. Priporočena metodologija za popis ocen izpustov je zbrana v EMEP/EEA air pollutant emission inventory guidebook.

Geografska pokritost: EU-28 vključuje države članice EU: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Združeno kraljestvo. Grčija ni poročala o izpustih težkih kovin.

Informacije o kakovosti:

  • Prednosti in slabosti kazalca:
    • Prednost: podatki so preračunani po enotni metodologiji EMEP/EEA in zato medsebojno primerljivi.
    • Slabosti: Ocene izpustov svinca so od leta 1990 zaradi največjega vira temeljile na meritvah koncentracij svinca v gorivih, ki so bile strogo nadzorovane, dokler goriv niso postopoma odpravili v poznih devetdesetih letih. Te ocene so zanesljive, manj zanesljive so ocene v zadnjih letih, saj je raven izpustov dosti nižja in je pridobljena iz manjšega števila virov. Zanesljive so ocene izpustov iz kovinsko predelovalne industrije, saj so naprave v glavnem urejene v skladu z direktivo IPPC, ocene pa temeljijo na meritvah izpustov ali emisijskih faktorjih, ki so bili raziskani za določeno vrsto postopka. Izpusti iz ostalih manjših virov zgorevanja in industrijskih ter gospodarskih aktivnosti so slabše dokumentirani.
  • Relevantnost, točnost, robustnost, negotovost:
    • Zanesljivost kazalca (arhivski podatki): Podatki so zanesljivi.
    • Negotovost kazalca (scenariji/projekcije): Scenariji in projekcije niso na voljo.
  • Skupna ocena (1 = brez večjih pripomb, 3 = podatki z zadržkom):
    • Relevantnost: 1
    • Točnost:2
    • Časovna primerljivost: 2
    • Prostorska primerljivost: 2

 

Drugi viri in literatura

 

Zadnji popravki: 15. julij 2016

Avtor(ji): Martina Logar, Nataša Kovač, Agencija RS za okolje